نوار بالا

مزایا و معایب سیگار الکترونیکی

مزایا و معایب سیگار الکترونیکی
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/05/21 0 نظر

این روزها استفاده از سیگارهای الکترونیکی بسیار مورد بحث واقع شده و افراد این سوال برایشان به وجود می‌آید که آیا واقعا این دستگاه‌ها راهی مطمئن و بی ضرر جهت ترک سیگار می‌باشند؟ ویپ‌ها ابزارهایی هستند که به ‌منظور ترک مواد دخانی طراحی شده‌اند. در واقع، این دستگاه‌ها شباهت بسیاری به سیگار و قلیان دارند و حسی مشابه را به کاربران القا می‌دهند.

این روزها استفاده از سیگارهای الکترونیکی بسیار مورد بحث واقع شده و افراد این سوال برایشان به وجود می‌آید که آیا واقعا این دستگاه‌ها راهی مطمئن و بی ضرر جهت ترک سیگار می‌باشند؟ ویپ‌ها ابزارهایی هستند که به ‌منظور ترک مواد دخانی طراحی شده‌اند. در واقع، این دستگاه‌ها شباهت بسیاری به سیگار و قلیان دارند و حسی مشابه را به کاربران القا می‌دهند.
مضرات ویپ و سیگار الکترونیکی از سیگار معمولی کمتر است. تنباکویی که در سیگارهای معمولی به کار برده می‌شود، دارای هفت هزار ماده شیمیایی است که برای بدن بسیار مضر است. در مقابل، در ویپ‌ها فیلترها و موارد خاصی به‌کار برده می‌شود که فرد کمتر در معرض مواد شیمیایی قرار می‌گیرد.
توجه داشته باشید که این نوع سیگارهای الکترونیکی هم دارای مضراتی هستند. با آگاهی از فواید و مضرات این دستگاه می‌توانید با اطمینان بیشتری جهت استفاده یا عدم استفاده از آن تصمیم بگیرید. در این مطلب به بیان مزایا و معایب سیگار الکترونیکی می‌پردازیم.


فواید سیگار الکترونیکی


مزایای استفاده از ویپ در مقایسه با سیگارهای سنتی بسیار مشهود است. این دستگاه‌ها به شما کمک‌های شایانی در ترک مواد دخانی می‌کنند. از مهم‌ترین فواید سیگارهای الکترونیکی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: 


ترک سیگار


ویپ‌ها و سیگارهای الکترونیکی از مایع لیکوییدی جهت تأمین نیکوتین مورد نیاز بدن استفاده می‌کنند. این مایع‌ها حاوی ترکیبات مختلفی مانند طعم‌دهنده، نیکوتین و سایر مواد شیمیایی می‌باشند. نیکوتین مورد استفاده در این مایع‌ها، همان نیکوتین موجود در مواد دخانی نیست؛ بلکه این نیکوتین بسیار کم‌ ضررتر از آن است. دودزایی و تأمین نیکوتین توسط این دستگاه‌ها موجب شده تا به جایگزین بهتری برای سیگار تبدیل شوند و در ترک آن مؤثر باشند.


کاهش آثار مضر دود سیگار


یکی از مزایای برجسته سیگار الکترونیکی، بخار آن است که بدون سوختن تنباکو، دودی تولید می‌کند که از ترکیبات سمی کمتری نسبت به سیگار برخوردار می‌باشد. دود ناشی از سیگار بیش ‌از 4000  ماده شیمیایی خطرناک و 43 ماده سرطان‌زا دارد که در مقایسه با ویپ رقم بسیار بالا و خطرناکی است. استفاده از سیگار الکترونیکی به معنای کاهش مستقیم آثار مضر دود سیگار مانند کمتر شدن میزان تولید کربن مونوکسید، قطره‌های متعدد سمی و مواد آلاینده دیگر می‌باشد.


رهایی از بوی بد دهان


افراد سیگاری اغلب دهان و لباس‌هایشان بوی بدی دارد و این مسئله برای اطرافیان آن‌ها نیز ناخوشایند است. یکی دیگر از مزایای مهم سیگارهای الکترونیکی یا ویپ نسبت به سیگار سنتی، رهایی از بوی بد دهان و لباس‌ها است. ویپینگ امکان استفاده از طعم و عطرهای خوشایندی همچون بوی میوه‌ها را نیز فراهم کرده است.


مقرون به صرفه بودن


افزون بر مناسب بودن قیمت سیگارهای الکترونیکی، هزینه‌های استفاده از این دستگاه‌ها در طولانی مدت نیز برای شما مقرون به صرفه است. این موضوع یکی از مزیت‌های قابل توجه ویپینگ است که نظر و توجه مصرف کنندگان را به شدت جلب کرده است و سبب افزایش میزان استفاده از آن‌ها در میان جوانان شده است. لذا با جایگزینی ویپ به جای سیگار و قلیان می‌توانید از هزینه‌های خود در طولانی مدت کم کنید و همچنین در هزینه‌های ماهیانه جهت خرید سیگار و تنباکوی قلیان صرفه جویی نمایید.


وجود طعم و عطرهای متنوع


ویپ‌ها یا سیگارهای الکترونیکی اغلب انواع طعم‌ها و بوهای متنوعی را ارائه می‌دهند. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا طعم مورد علاقه خود را انتخاب کنید و تجربه بهتری از مصرف دخانیات داشته باشید.


عدم آسیب رسیدن به اطرافیان


استنشاق دود سیگار دیگران برای سلامتی افراد خطر جدی به همراه دارد. خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی در بچه‌ها و سایر افراد خانواده‌هایی که در آن‌ها شخص سیگاری زندگی می‌کند، نسبت به افرادی که در معرض دود سیگار نیستند، چهار برابر بیشتر است. در صورتی که بخار ویپ و سیگارهای الکترونیکی هیچ گونه ضرری برای سلامت اطرافیان فرد ندارد.


مضرات سیگار الکترونیکی


مصرف سیگار مضرتر از مصرف دستگاه‌های ویپ است. با این حال، این بدان معنی نیست که ویپ بی‌خطر است. مضرات سیگارهای الکترونیکی به شرح زیر می‌باشند:


پوسیدگی دندان


از مضرات سیگارهای الکترونیکی می‌توان به تاثیرات منفی آن بر دندان و لثه اشاره نمود. مطالعات نشان‌ می‌دهند که قرار گرفتن در معرض آئروسل سیگارهای الکترونیکی سبب می‌شود سطوح دندان بیشتر مستعد ایجاد باکتری شود. همچنین، مصرف ویپ می‌تواند ریسک پوسیدگی دندان را افزایش دهد. ذرات معلق ناشی از دود ویپ بر دندان می‌نشینند و باعث پوسیدگی دندان و التهاب لثه می‌شوند.


آتش‌سوزی


باتری‌های سیگارهای الکترونیکی معیوب ممکن است موجب آتش‌سوزی و انفجار شوند که بعضی از آن‌ها صدمات جدی در پی خواهد داشت. بیشتر انفجارها هنگام شارژ شدن باتری دستگاه‌های ویپ رخ می‌دهد.


آسیب به ریه


شواهد نشان می‌دهد که استفاده از سیگارهای الکترونیکی خطراتی برای ریه به همراه دارد. ویپ‌ها به ویژه سبب آسیب رسیدن به ریه جوانان و افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، می‌شوند. اما در نظر داشته باشید که به دلیل کم بودن سموم شیمیایی در مایع ویپ نسبت به سیگار معمولی، استفاده از این دستگاه‌ها آسیب کمتری به ریه افراد وارد می‌کند.


نتیجه گیری


مشکل ترک سیگار باعث ایجاد راه‌حل‌های مختلفی برای رفع آن شده است که یکی از این روش‌ها تولید دستگاهی به نام ویپ یا سیگار الکترونیکی است. اگر مصمم هستید که سیگار یا قلیان را ترک کنید و استفاده از آن‌ها برایتان خسته کننده شده است، پیشنهاد ما استفاده از ویپ خواهد بود. چراکه در این صورت آسیب را به حداقل میزان ممکن کاهش می‌دهید.
اما برای کسانی که هیچ نوع تنباکو یا توتونی مصرف نمی‌کنند، توصیه ما این است که از سیگار الکترونیکی نیز استفاده نکنند. این فناوری جهت سرگرمی ساخته نشده است و می‌تواند پس از مدت طولانی شما را وابسته کند.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp