نوار بالا

ویپ چیست + تمام آنچه که باید بدانید

ویپ چیست + تمام آنچه که باید بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/08/27 0 نظر

آیا تا به حال در مورد سیگار الکترونیکی یا ویپ چیزی شنیده‌ اید؟ اگر این موضوع را سرچ کرده و در حال خواندن این مقاله هستید؛ احتمالاً به دنبال این هستید تا از لوازم دودزایی استفاده کنید که خطر کمتری دارند.

در نتیجه به سراغ تحقیق در مورد لوازم مختلف می‌ روید و این سوال برایتان پیش می‌ آید که ویپ چیست و دقیقاً چه کارایی دارد. ویپ با عنوان سیگار الکترونیکی شناخته می‌ شود و خیلی از افراد در سال‌ های اخیر به سراغ استفاده از آن رفته‌ اند اما هنوز دقیقاً نمی‌ دانند که ویپ دقیقاً چه کارایی دارد، چه تفاوتی با دیگر لوازم دودزا دارد و اصلاً چه انواعی از آن در بازار وجود دارد. ما در این مقاله به طور کامل این اطلاعات را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با ویپ آشنایی کامل داشته باشید.

آیا تا به حال در مورد سیگار الکترونیکی یا ویپ چیزی شنیده‌ اید؟ اگر این موضوع را سرچ کرده و در حال خواندن این مقاله هستید؛ احتمالاً به دنبال این هستید تا از لوازم دودزایی استفاده کنید که خطر کمتری دارند.

در نتیجه به سراغ تحقیق در مورد لوازم مختلف می‌ روید و این سوال برایتان پیش می‌ آید که ویپ چیست و دقیقاً چه کارایی دارد. ویپ با عنوان سیگار الکترونیکی شناخته می‌ شود و خیلی از افراد در سال‌ های اخیر به سراغ استفاده از آن رفته‌ اند اما هنوز دقیقاً نمی‌ دانند که ویپ دقیقاً چه کارایی دارد، چه تفاوتی با دیگر لوازم دودزا دارد و اصلاً چه انواعی از آن در بازار وجود دارد. ما در این مقاله به طور کامل این اطلاعات را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با ویپ آشنایی کامل داشته باشید.

ویپ چیست؟

ویپ که به آن سیگار الکترونیکی هم گفته می‌ شود، به عنوان یکی از لوازم دودزای محبوب در بازار شناخته می‌ شود. معمولاً به آنها سیگار برقی هم می‌ گویند. داخلشان باتری استفاده می‌ شود که می‌ تواند گرمای مورد نیاز را تولید کند. برای اینکه بتوان دود خوشبویی را تجربه کرد، مایعات طعم‌ دار داخل آن می‌ ریزند که به بخار تبدیل شده و می‌ توانید آن را استنشاق کنید. در واقع سیگار الکترونیکی به عنوان ابزاری شناخته می‌ شود که شما از طریق آن اجازه دارید نیکوتین را به جای دود به شکل بخار خارج کنید.

در حقیقت سیگار الکتریکی یا ویپ‌ ها داخل خودشان تنباکو ندارند و به خاطر همین است که می‌ گوییم آسیب زنندگی کمتری نسبت به سیگار معمولی خواهند داشت. چراکه عنصرهای قطران و مونوکسید کربن از آنها تولید نمی‌ شود. این دو عنصر در سیگار معمولی وجود دارند که به شدت آسیب زننده هستند. در صورتی که در ویپ و سیگار الکترونیکی وجود ندارند.
در واقع شما می‌ توانید از طریق ویپ مایعاتی را مورد استفاده قرار دهید که داخل آنها نیکوتین؛ گلیسیرین گیاهی، پروپیلن، گلیکول، انبه، نعنا، خیار و غیره به عنوان طعم دهنده وجود دارد. موقعی که از ویپ یا سیگار الکترونیکی استفاده می‌ کنید، دقیقاً شبیه به زمانی است که در حال کشیدن سیگار هستید. با این تفاوت که هم طعم و هم بوی بهتری را احساس می‌ کنید و هم اینکه آسیبی به بدنتان وارد نمی‌ شود.

ویپ چیست

بیشتر بدانید: خرید ویپ

همه چیز درباره ظاهر ویپ

اگر بخواهیم در مورد ظاهر ویپ یا سیگار الکترونیکی صحبت کنیم، باید گفت خیلی تفاوتی با سیگار معمولی ندارد. در واقع قصد و هدف تولید کنندگان این است که شما حسی شبیه به سیگار معمولی را پیدا کنید و بتوانید راحت‌ تر آن را ترک کنید. در نتیجه خیلی راحت به سراغ ویپ بروید که آسیبی ایجاد نمی‌ کند.

البته در بعضی از مواقع طرح‌ های مختلفی از آنها تولید می‌ شوند که طرفداران زیادی دارند. مثلاً شما ویپ‌ هایی را خواهید دید که شبیه به خودکار طراحی شده‌ اند و خیلی هم جذاب به نظر می‌ رسند اما به هر حال اگر قصد ترک سیگار را دارید، بهتر است ویپ هایی را انتخاب کنید که ظاهرش شبیه به سیگار برگ یا پیپ باشد تا پروسه ترک سیگار برایتان راحت‌ تر طی شود.

توضیح درباره قطعات موجود در ویپ

باید بدانید که هر کدام از اجزای آن چه عملکردی دارند. بخش‌ های مختلفی هستند که در کنار یکدیگر؛ ویپ یا سیگار الکترونیکی را تشکیل می‌ دهند. هر کدام از آنها وظایف مخصوص به خودشان را دارند که در ادامه به این موارد اشاره می‌ کنیم:

 • قسمت دهانی ویپ شامل محلول مایع شناور می‌ شود که درون یک محفظه مشخص قرار می‌ گیرد و شما می‌ توانید آن را استنشاق کنید.
 • قسمت دیگر با عنوان ابزار اسپری شناخته می‌ شود و وظیفه اش این است که مایع داخل سیگار را گرم کرده و بتواند برای استنشاق آن را تبخیر کند.
 • بخش دیگر همان باتری است که وظیفه آن گرم کردن المنت دستگاه است. سنسور هم داخل سیگار الکترونیکی وجود دارد که می‌ تواند هیتر دستگاه را فعال کند.
 • بخش دیگر هم شامل مایعات مختلف یعنی اسانس عصاره‌ های الکترونیکی است که بالاتر گفتیم شامل گلیکول پروپیلن و نیکوتین می‌ شود.

طرز کارِ ویپ یا سیگار الکترونیکی

در مورد طرز کار ویپ باید گفت شما قسمت سَریِ دستگاه را داخل دهانتان می‌ گذارید. سپس اقدام به مکیدن می‌ کنید. با مکیدن المنت مایع تحت حرارت و گرما قرار می‌ گیرد و تبخیر می‌ شود. زمانی که این اتفاق می‌ افتد، متوجه خواهید شد که لامپ قسمت انتهایی سیگار روشن شده است. وقتی که مایع داخل ویپ را استنشاق می‌ کنید، دود ایجاد می‌ شود. ایجاد دود به خاطر گرمایی است که در دستگاه به وجود آمده است. زمانی که تنفس خود را بیرون می‌ دهید؛ یعنی بازدم دارید، شاهد این دود خواهید بود؛ دقیقاً مانند زمانی که در حال سیگار کشیدن هستید.

انواع و اقسام ویپ‌ ها

باید بدانید که انواع و اقسام ویپ چیست. شرکت‌ های تولید کننده زیادی هستند که اقدام به تولید سیگار الکترونیکی می‌ کنند و بر این عقیده می‌ باشند که استفاده از آنها تا حد زیادی برای ترک سیگار تاثیرگذار است.

اما اگر شما مقالات مربوط به سازمان غذا و دارو در آمریکا را مطالعه کرده باشید، آنها نیز بر این عقیده هستند که ویپ و سیگار الکترونیکی هم در دسته‌ بندی دخانیات و مواد تنباکویی قرار می‌ گیرند و فرقی با سیگار معمولی ندارند.‌
انها حتی برای این عقیده هستند که نیکوتین داخل شان برابر با یک بسته 20 تایی سیگار است. در نتیجه آسیب آن می‌ تواند بیشتر هم باشد اما تولید کنندگان آن چنین عقیده‌ ای را ندارند و مدام این چالش وجود دارد که کدام یک می‌ تواند گزینه بهتری باشد. با این وجود باید گفت که انواع ویپ خیلی مختلف است. انواع و اقسام آنها که خیلی هم رایج هستند؛ شامل موارد زیر می‌ شوند:

 • قلم ویپ
 • قلم‌ های الکترونیکی
 • قلیان‌ های الکترونیکی
 • لوله‌ های الکترونیکی
 • بخارسازها

عوارض استفاده از ویپ

اکنون که شما راجع به این قضیه چیزهایی شنیده‌ اید که ویپ می‌ تواند برای ترک سیگار مفید باشد، شاید کمی احساساتی تصمیم بگیرید. اگر می‌ خواهید نگاه واقع بینانه ای داشته باشید، باید بدانید که عوارض ویپ چیست. یعنی چه مضراتی برای ویپ وجود دارد و شما باید منتظر چه عوارضی از آنها باشید. در مورد عوارض ویپ می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که از ویپ یا سیگار الکترونیکی استفاده می‌ کنید، در واقع در حال تنفس دودی هستید که به عنوان دود دست دوم شناخته می‌ شود. با استفاده از ویپ و سیگار الکترونیکی به خاطر حرارت و گرمایی که داخل دهانتان به وجود می‌ آید، احتمال التهاب لثه و پوسیدگی دندان برایتان وجود خواهد داشت.
 • همچنین ممکن است دچار افزایش فشار خون یا بالا رفتن ضربان قلب شوید.
 • گاهی اوقات شما با استفاده از سیگار الکترونیکی نتیجه عکس می‌ گیرید. یعنی به جای اینکه از سیگار معمولی دور شوید، به آن علاقه بیشتری پیدا می‌ کنید و همین باعث می‌ شود مانع ترک سیگارتان باشد. در نتیجه باید روی خودتان، شخصیت شناسی انجام دهید و ببینید که در کدام دسته قرار می‌ گیرید.
 • ویپ‌ در بعضی از موارد یک سری سموم سرطان زا تولید می‌ کند که شامل بنزن، سرب، استالدهید، آکرولئین و دی استیل است.

تمامی مواردی که برایتان توضیح داده شد؛ جزو عوارض عمومی ویپ به حساب می‌ آید اما سیگارهای الکترونیکی در انواع نیکوتین‌ دار و بدون نیکوتین عوارض مخصوص به خودشان را دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌ کنیم.

عوارض و خطرات مربوط به ویپ بدون نیکوتین

 • التهاب ریه گلو و در پی آن مشکلات تنفسی
 • مسموم شدن سلول‌ های بدن در هر نقطه از بدن
 • سوزش آزاردهنده دهان و مجاری تنفسی
 • آسیب سلول‌ های مربوط به قلب و عروق خونی

خطرات و عوارض مربوط به ویپ نیکوتین‌ دار

 • تپش قلب شدید
 • احساس داغی و گر گرفتگی
 • استفراغ و حالت تهوع
 • سوزش چشم‌ ها
 • افزایش خطر سکته
 • بیماری‌ های مربوط به زخم معده
 • وابستگی و اعتیاد شدید
 • افزایش سطح کلسترول
 • آسیب به خانم‌ های باردار
 • آسیب به رشد مغز نوجوانان
 • مشکلات و آسیب مربوط به سلامت جنین در حال رشد
 • بازگشت مواد به داخل مری و اتفاقاتی مثل ترش کردن
 • تشدید بیماری‌ های عروق کرونری

فواید استفاده از ویپ

چنانچه می‌ خواهید بدانید که فواید ویپ چیست، یعنی شما خیلی خوشبین هستید. به هر حال شما در حال استفاده از یک ابزار دودزا هستید، نباید انتظار داشته باشید که فوایدی برایتان داشته باشد. خیلی‌ ها بر این باورند که وجود آن می‌ تواند مانع از کشیدن سیگار باشد و این خودش یک فایده بسیار بزرگ است.

اگر سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین باشند، می‌ توانند وضعیت بهتری را برای افراد سیگاری به وجود بیاورند. یعنی شما در حال تنفس خاکستر نخواهید بود. خیلی از افراد بر این عقیده هستند که به خاطر اینکه ویپ می‌ تواند به ترک سیگار کمک کند و جایگزین خوبی برای سیگار باشد، در نتیجه این یک مزیت بسیار بزرگ است اما باز هم تاکید می‌‌ کنیم به شرطی که شما به سراغ ویپ یا سیگار الکترونیکی بدون نیکوتین بروید.

نکته‌ ای که باید به آن اشاره کرد؛ این است که سیگار الکترونیکی یا ویپ می‌ تواند عاملی برای جلوگیری از مصرف ماده نیکوتین باشد اما در طولانی مدت ممکن است به ویپ هم اعتیاد پیدا کنید. این اعتیاد می‌ تواند به ویپ حاوی نیکوتین یا بدون نیکوتین باشد.

اگر برای ترک سیگار قصد استفاده از ویپ دارید؛ ما توصیه می‌ کنیم با یک متخصص در این حوزه مشورت کنید.

بعضی ها باور دارند؛ از آنجایی که ویپ دود دست دوم تولید می‌ کند، در نتیجه آسیب مواد شیمیایی موجود در آن از سیگار هم بیشتر است. پس همه چیز بستگی به بدن شما و نظر پزشک متخصصتان دارد. پزشک می‌ تواند تمامی شرایط را بررسی کند و یک تجویز درست برای ترک سیگار به شما ارائه بدهد. پس توصیه می‌ کنیم حتماً از افراد متخصص در این زمینه سوال کنید.

مقایسه آسیب‌ های قلیان و ویپ

خیلی از شما این سوال را می‌ پرسید، بالاخره به سراغ ویپ برویم یا از همان قلیان استفاده کنیم؟ سیگار الکترونیکی یا همان ویپ، سیگار معمولی و قلیان هر سه عامل ایجاد رادیکال‌ های آزاد می شوند که جز مشتقات اکسیژن به حساب می‌ آیند. زمانی که این اتفاق در بدن شما رخ می‌ دهد؛ وجود نیتریک اسید در لایه‌ های درون رگی کم می‌ شود. در صورتی که وجود آن ضروری است و می‌ تواند از گرفتگی عروق، حملات قلبی و گرفتگی سرخرگ‌ ها جلوگیری کند و از بدن در برابر التهابات محافظت کند.

در حقیقت باید گفت که هر دو مواد شیمیایی پیچیده‌ ای داخل خودشان دارند اما میزان نیکوتین در قلیان چندین برابر بیشتر از سیگار الکترونیکی یا ویپ است. به خاطر همین ضرر قلیان بیشتر است.

ویپ چیست

بیشتر بدانید: مرکز پخش جویس

بالاخره سیگار الکترونیکی ضرر دارد یا نه؟

با مطالعه این مقاله شاید باز هم این سوال برایتان وجود داشته باشد ضرر ویپ چیست، آیا ما می‌ توانیم ویپ یا سیگار الکترونیکی را جایگزین سیگار معمولی کنیم؟ آیا می‌ توان آن را یک راهکار بی‌ خطرتر دانست.

باز هم تاکید می‌ کنیم همه چیز به نوع مصرف شما دارد. در هر صورت اگر از سالم‌ ترین مواد هم خیلی زیاد استفاده کنید و به نوعی افراط داشته باشید، از آسیب آن در امان نیستید. ویپ هم در این دسته‌ بندی قرار می‌ گیرد.

با این وجود اگر شما از ویپ نیکوتین دار استفاده کنید، همان ضرر سیگار را برایتان خواهد داشت. تنها در صورتی می‌ توان گفت؛ ویپ نسبت به سیگار خطر کمتری دارد که از نوع بدون نیکوتین استفاده کنید‌. به هر حال به یاد داشته باشید که استفاده از ویپ بدون نیکوتین هم عامل استنشاق مواد شیمیایی به ریه‌ ها است اما اگر قصد ترک سیگار را دارید، می‌ تواند جایگزین امن‌ تری نسبت به سیگار سنتی باشد.

سیگار الکترونیکی بیشتر ضرر دارد یا ویپ

پاسخ به این سوال بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله نوع مایعات و مواد مصرفی، استفاده بهینه یا نادرست از دستگاه، میزان مصرف و فردیت هر فرد. اما به طور کلی، معمولاً می‌توان گفت که استفاده از ویپ به طور متوسط کمترین آسیب‌های سلامتی را به افراد وارد می‌کند نسبت به سیگارهای الکترونیکی معمولی.

در ویپ، معمولاً مایعاتی استفاده می‌شود که بدون نیکوتین یا با نیکوتین در مقادیر کمتری تهیه می‌شوند. این مایعات معمولاً شامل گلیسرین و پروپیلن گلیکول و عطرهای طبیعی یا مصنوعی هستند که در مقایسه با ترکیبات سیگارهای الکترونیکی معمولی، کمترین میزان آسیب را به سلامتی افراد وارد می‌کنند.

در سیگارهای الکترونیکی معمولی، مصرف نیکوتین به مقادیر بالا ممکن است باعث ایجاد اعتیاد و اثرات مضر مرتبط با نیکوتین مثل افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، و اثرات برروی سیستم تنفسی شود.

به طور کلی، استفاده از ویپ به عنوان یک جایگزین نسبتاً کم‌خطرتر برای سیگارهای الکترونیکی معمولی مطرح می‌شود. اما همچنان لازم است هر دو را با اطلاعات کافی و به طریق صحیح استفاده کرد تا به حفظ سلامتی کمک کند. در هر صورت، بهترین راهنما همواره مشاوره با پزشک شما و اطلاعات دقیق در مورد مواد مصرفی و تأثیرات آن‌هاست.

تهیه ویپ و سیگار الکترونیکی با کیفیت از مراکز معتبر

با تمام توضیحاتی که ارائه شد، اگر قصد دارید که به سراغ تهیه ویپ یا سیگار الکترونیکی بروید، باید به مراکزی مراجعه کنید که مطمئن هستید بهترین‌ ها را به شما عرضه و ارائه می‌ کند. ما سایت دودباز را پیشنهاد می‌ کنیم. وقتی که وارد فروشگاه اینترنتی (سایت) دودباز می‌ شوید، متوجه خواهید شد که انواع و اقسام این محصولات به فروش می‌ رسند و شما می‌ توانید کارتریج، جوس، پاد، ویپ، کویل و لوازم جانبی مربوط به آنها را خرید کنید  و با مناسب‌ ترین قیمت و بالاترین کیفیت تحویل بگیرید.

جمع‌ بندی

در این مقاله تمامی مواردی که به شما کمک می کند تا متوجه شوید ویپ چیست را بررسی کردیم. با توضیحاتی که ارائه شد، متوجه شدید که ویپ دقیقاً چه ساختاری دارد، چگونه از آن استفاده می‌ شود و چه مضراتی وجود خواهد داشت. همچنین سعی کردیم به طور کامل برایتان توضیح دهیم که اگر قصد استفاده از ویپ را دارید، باید چه مواردی را در نظر بگیرید و با چه اطلاعاتی به سراغ آن بروید تا استفاده درستی داشته باشید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp